Laiptai

Laiptai yra labai svarbus fragmentas dviaukščiame ar daugiaaukščiame name, kartu tai įspūdinga interjero dalis. Kokius laiptus norėsite įrengti savame būste, reikėtų galvoti dar ankstyvoje būsto projekto parengimo stadijoje. Kad būtų lengviau nuspręsti, supažindinsime su keletu galimų laiptų variantų.

Paprastai laiptai skirstomi į metalinius, medinius ir betoninius. Taip pat galimos įvairios jų kombinacijos. Trumpai kiekvieną jų aptarsime.

Metaliniai laiptai

Laiptai ant metalinės konstrukcijos šiuo metu patys populiariausi. Tokie laiptai solidžiai atrodo, be to leidžia daryti originalius konstrukcinius sprendimus. Metalinės konstrukcijos laiptai gražiai dera su stiklo, nerūdijančio plieno ar kalvių darbo turėklais. Metalinė konstrukcija gali būti masyvi, plati arba lengva. Taip pat metalinius laiptų karkasus galima skirstyti į viengubus, dvigubus ir spiralinius. Dažniausiai laiptų karkasų spalvos renkamos šviesiai pilka, tamsiai pilka ir juoda. Laiptai gražiau dera kai laiptų karkaso spalva kontrastuoja su sienos spalva, jeigu siena šviesi karkasas tamsesnis ir atvirkščiai. Jeigu statote laiptus su metaliniu karkasu, metalinį karkasą galima pastatyti ankstyvoje namo įrengimo stadijoje, prisukus laikinas pakopas jis bus naudojamas pakilimui į antrą aukštą. Metalinių konstrukcijų pagrindiniai privalumai tokie, kad nėra nepageidaujamo medinių laiptų girgždesio, jie nesideformuoja.

Mediniai laiptai

Mediniai laiptai daugiau populiarūs kaimo turizmo sodybose. Laiptai iš medžio suteikia namams jaukumo ir šilumos. Paprastai gaminami dviejų tipų mediniai laiptai: atviri ir uždari. Medis naudojamas laikančiai konstrukcijai, pakopoms, turėklams. Gyvenamųjų namų statyboje laiptai paprastai derinami su medinėmis grindų dangomis, todėl projektuojant reikia atsižvelgti į vietines medienos rūšis. Medinių laiptų gamyboje dažnai naudojama ąžuolo, uosio, eglės ir pušies mediena.

Ąžuolo mediena kieta, sunki, jai būdingas didelis tankumas, atsparumas puvimui, ji gražios tekstūros ir spalvos, kuri laikui bėgant tamsėja, su ryškiu, šiurkščiu plaušo piešiniu. Ąžuolo mediena lanksti ir lengvai pasiduoda mechaniniam apdirbimui.

Uosio mediena išsiskiria tvirtumu ir tąsumu bei gražia tekstūra. Ši mediena nepaprastai elastinga, todėl mechaniškai labai lengva apdoroti.

Pušies mediena – gelsvai raudonos arba blankiai geltonos spalvos, pasižyminti dideliu atsparumu esant palyginti nedidelei tūrio masei, lengvai apdirbama. Palyginti su lapuočiais (pavyzdžiui, su beržu ir buku), pušis minkštesnė, ją mažiau veikia drėgmė.

Eglės mediena pagal fizines ir mechanines savybes yra prastesnė už pušies. Medieną sunkiau apdirbti dėl šakelių gausumo ir didesnio jų kietumo. Privalumai: vienalytė sandara, ilgas plaušas, patvari balta spalva, mažai dervos, didelės rezonavimo galimybės.

Betoniniai laiptai

Betoniniai laiptai yra vieni iš sudėtingiausių laiptų. Tai pati stabiliausia, ypač stipri konstrukcija Betoniniams laiptams ypatingai svarbus yra puikus ir tikslus suprojektavimas – netikslumai gali įtakoti laiptų įtrūkimus, nelygumus, nestabilumą ar netgi laiptų lūžius. Taip pat betoninių laiptų viena iš kertinių ašių – montavimas ir tikslus įrengimas. Betoninės konstrukcijos trūkumas - sudėtingas, daug laiko užimantis montažas.

Šiandien laiptų gamintojai gali pasiūlyti įvairių formų laiptų jūsų namams. Su kai kuriomis iš jų susipažinsime iš arčiau.

Tiesūs laiptai. Tiesus laiptai yra patogiausi, saugiausi, tačiau užima daugiausia vietos. Tiesius laiptus galima daryti uždarus (su galimybe įrengti sandėliuką po jais) arba atvirus.

"U" formos laiptai. Tai laiptai montuojami 180 laipsnių kampu. Jie neužima daug vietos, gerai išnaudoja esamą erdvę ir yra gana patogūs.

"C" formos laiptai. Tai sraigtiniai laiptai, užimantys labai mažai vietos. Didžiausias jų trūkumas tas, kad jie nėra labai patogūs lipti. Vis dėl to, skyrus tokiems laiptams pakankamai būsto erdvės, šie taptų puikiu interjero akcentu.

"L" formos laiptai. Tai labai populiarūs su vienu posūkiu laiptai. Juos lengviausia pritaikyti įvairiems būsto erdvės išdėstymams.

Laiptų kaina priklauso nuo jų gamyboje naudojamų medžiagų bei sudėtingumo. Paprasčiausi laiptai konstrukcijos ir kainos atžvilgiu yra tiesūs, sudėtingiausi – „U" formos.

Kad ir kokios formos ar medžiagų laiptus pasirinksite, pirmiausia turėtumėte žinoti, kad jie turi būti funkcionalūs, estetiški ir ilgaamžiai. Kad vėliau netektų taisyti klaidų, dėl kurių nukenčia naudojimosi laiptais patogumas bei jų funkcionalumas, apie laiptus reikėtų pradėti galvoti dar prieš sudarant galutinį būsto planą. Laiptų estetikos bei funkcionalumo klausimus reikėtų derinti su šių sričių specialistais: architektais bei gamintojais.